Hydrostop-Szpachlowy stosuje się do wykonywania pocienionego tynku w ramach prac reprofilacyjnych w budowlach nowych i na skorodowanych konstrukcjach żelbetowych.
HYDROSTOP-SZPACHLOWYZaprawa reprofilacyjna PCC do wykonania
pocienionego tynku ochronnegoInstrukcja techniczna – Produkt 453
MIESZANIE Z WODĄ
• Łatwość nakładania ręcznego i maszynowego, • Niski skurcz, obniżony moduł sprężystości, |
• Kompatybilność z betonemi Hydrostopem-Reperem.
Hydrostop-Szpachlowy stosuje się do wykonywania pocienionego tynku w ramach prac reprofilacyjnych w budowlach nowych i na skorodowanych konstrukcjach żelbetowych.
Kilkumilimetrową warstwą pokrywa się beton su- rowy oraz naprawiony produktem Hydrostop-Reper. Uzy- skuje się ochronę całej powierzchni, wygładzenie i zamaskowanie miejsc po naprawach. Niniejszy produkt sto- suje się w powyżej podanym zakresie w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, użyteczności publicznej, drogowym, od wewnątrz i z zewnątrz konstrukcji. Produkt jest niepalny.
Hydrostop-Szpachlowy jest uszlachetnioną zaprawą cemen- tową, mrozoodporną, ze zredukowanym skurczem, przyspie- szonym dojrzewaniem oraz dodatkami redukującymi moduł sprężystości i karbonatyzację. Hydrostop-Szpachlowy ma postać jednorodnej szarej zaprawy cementowej jak na fot 1.
Fot. 1. Wygląd zaprawy w trakcie szpachlowania.
Podłoże betonowe powinno mieć markę minimum B15. Be- tony narażone na zamarzanie powinny mieć mrozoodpor- ność minimum F100. Podłoże należy oczyścić przede wszystkim ze skorodowanego betonu. Grubość zdejmowanej warstwy zaleca się tak dobrać, aby odsłonić zdrowy beton o przyczepności badanej przez oderwanie powyżej 2MPa. Warstwy naprawcze, to jest Hydrostop-Reper i Hydrostop- Szpachlowy, można też nakładać na słaby beton o przyczep- ności minimum 1MPa, ale wtedy nie wykorzysta się w pełni parametrów materiałów do napraw. Powierzchnię należy oczyścić również z wszelkich zabrudzeń, tłuszczów, powłok malarskich i warstw o słabej przyczepności. Przecieki wod- ne, np. cieknące szczeliny lub sączenia, należy zatamować cementem szybkowiążącym Hydrostop-Fix. Jeśli na po- wierzchni betonu znajdują się wykwity z soli mineralnych, słaba warstwa mleczka cementowego to należy je usunąć narzędziem stosownym do zakresu robót np: ręczna lub me- chaniczna-obrotowa szczotka druciana, myjnia ciśnieniowa 200 atmosfer z głowicą rotacyjną, aparat do piaskowania lub hydropiaskowania. Szklistą-błyszczącą powierzchnię betonu należy co najmniej zadrapać i spłukać. Zazwyczaj po- wierzchnia skorodowanej budowli jest groszkowana, napra- wiana produktem Hydrostop-Reper z zacieraniem a ostro, a następnie finalnie wygładzana Hydrostopem-Szpachlowym.
Podłoże powinno być przed nakładaniem Szpachlowe- go odpylone i matowo-wilgotne.
Cienkie betonowe otuliny prętów należy obficie nasą- czyć Hydrostopem-Pasywującym.
Hydrostop-Szpachlowy można nakładać również na ściany murowane.
Składniki do wykonania zaprawy powinny mieć przed zmie- szaniem temperaturę nie wyższą niż 20°C. Do wody w ilości od około 4kg wsypywać mieszając 25kg Hydrostopu-Szpa- chlowego przy użyciu mieszadła mechanicznego 300 obr/min. Mieszać aż do ujednorodnienia (około 4min.). Kon- systencja gotowego zarobu powinna być taka, że dość łatwo rozprowadza się pacą stalową po ścianie i jednocześnie nie przykleja się do tej pacy. Zaczyn zużyć najdalej w ciągu 30 minut od zmieszania z wodą.
Prace można wykonać na wilgotnym surowym oraz na na- prawianym Reperem betonie na związanym podłożu.
Temperatura otoczenia nie powinna przekraczać 30°C w trakcie robót. W temperaturach >20°C zaleca się stosować Szpachlowy składowany w chłodnym pomieszczeniu, i uży- wać chłodną wodę natychmiast ze studni.
Wiążąca warstwa Szpachlowego powinna być utrzymywana w stanie wilgotnym najlepiej pod przykryciem z przezroczy- stej folii PE minimum 4 dni. Aby nie dopuścić do odparowa- nia wilgoci może zachodzić konieczność nawilżania mgłą wodną kilka razy dziennie, ale nie zaleca się zlewać zapra- wy wodą.
Pogorszenie przyczepności powłoki mogą spowodować: sła- be oczyszczenie podłoża, przekroczenie czasu przydatności po zmieszaniu z wodą, nałożenie powłoki grubości >6mm, nałożenie na beton nie mrozoodporny poddany zamrażaniu oraz wysuszenie warstw w trakcie wiązania lub bezpośred- nio po związaniu.
Nie są konieczne żadne dodatkowe wykończenia, ale powło- kę z warstwy szpachlowej można pokrywać takimi powłoka- mi lub materiałami, jakie stosuje się na beton, na przykład przeznaczonymi do tego farbami silikonowymi i akrylowo- silikonowymi.
Hydrostop-Szpachlowy zawiera klinkier cementowy i może wysuszać oraz podrażniać skórę oraz błony śluzowe. Na ży- czenie dostarczany jest Atest PZH i Karta bezpieczeństwa.